foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

SPM

MODEL KIT MAKERS

 Zapraszamy na następną edycje festiwalu PAPRYKARZ 2016.

 

 

Oczywiście jak i w tym roku odbędzie sie część festiwalowa modele plastikowe i kartonowe z podziałem na kategorie.

 

banerek

 

oraz w modelach kartonowych wystawa konkursowa o temacie przewodnim:

 

baner2016

 

 

i dodatkowo odbędzie sie wystawa konkursowa modeli plastikowych o tematyce "AFRYKA" 

Regulamin i informacje ---> TUTAJ

 


 

Ekipa - SPM

 

 

Podsumowanie Festiwalu PAPRYKARZ 2015

 PAPRYKARZ2015


Festiwal zakończony, czas zabrać sie za pomysły i przemyślenia na następną edycje. Teraz gdy zakończone zostały wszytkie prace po festiwalu i odpłynęła w dal andrenalina można chłodnym okiem spojrzeć wstecz. Wiemy co nam poszło nie tak , wiemy co sie udało, co zostało zrealizowane zgodnie z planem a czego się nie udało. Cieszymy się że brać modelarska zawitała tłumnie do naszego miasta i że wywieźli od nas dobre wrażenia. Dziekujemy wszystkim, którzy swoim zaangażowaniem pomogli nam przy organizacji festiwalu. Szczególne podziękowania należą się Marszałkowi Województwa Zachodnipomorskiego, firmom IMPEL oraz Eco Generator bez których nie było by V PAPRYKARZA. Jeszcze raz dziękujemy i zapraszamy za rok na następy festiwal.

Podsumowanie festiwalu

Ogółem wystawiono 688 modeli z czego 8 do części konkursowej, 542 do części festiwalowej. 60 do części wystawo-konkursowej "Pacyfik w ogniu". W części wystawowej wystawionych było 78 modeli nie podlegały one ocenie.

 W wyniku prac Komisji, w części konkursowej wyłoniono następujących zwycięzców:

POJAZDY

1 miejsce – Hałub Witold za model M10 Gdynia I                            (91 pkt)

2 miejsce –Zborała Zenon za model BTR                                         (69 pkt)

3 miejsce – Brzeziński Błażej za model Mk IV MALE                     (65 pkt)

SAMOLOTY

1 miejsce – Domański Artur za model Focke Wulf 190 D-9             (92 pkt)

2 miejsce – Strembski Marcin za model Messerschmitt Bf 109G-6   (88 pkt)

W części festiwalowej przydzielono następujące wyróżnienia:

 

MODELE KARTONOWE

(KS1) Samoloty śmigłowe jednosilnikowe (junior/młodzik/senior), wyróżnienie otrzymali: Adrian SYROCKI, za model: Dewoitine D520 (młodzik), Wiktor PROKOP, za model Nieuport 11C.1, Piotr DAKOWSKI za model SUPERMARINE SPITFIRE Mk. 1A, Cyprian ROSOCHACKI za model Bf 109 E-4.

(KS2) Samoloty śmigłowe wielosilnikowe(junior/młodzik/senior), wyróżnienie otrzymali: Piotr TARGOŃSKI, za model Junkers JU 88 NACHJAGER, Wojciech PIETRZYKOWSKI, za model F 15 REPORTER, Wiesław KOCHANEK za model Boeing B 17 G Flying Fortress

(KS3) samoloty odrzutowe i szybowce -(junior/młodzik/senior), wyróżnienie otrzymali: Jakub ANTCZAK (młodzik) za model SZD – 18 Czajka, Jerzy BOGUSZ ( młodzik) F 16C, Wojciech PIETRZYKOWSKI SU 7 BM.

(KH) Helikoptery -(junior/młodzik/senior), wyróżnienie otrzymali: Tomasz GŁOMB (młodzik) za Śmigłowiec Bojowy BELL AH 1S COBRA, Krzysztof ZABŁOCKI MI 4A, Wojciech PIETRZYKOWSKI Mi 2, Bartłomiej KOKOSZKA za model BELL AH 1F COBRA.

(KO1) Okręty i statki -(junior/młodzik/senior), wyróżnienie otrzymali: Wiktor PROKOP ( junior) za model PROM SAMOCHODOWY FOLDOY, Michał SPRUDIN za model HMS SAUMAREZ, Mateusz PIKORA za model HMS ONSLOW, Leszek CHABROWSKI za model ORP WILNO

(KO2) Okręty podwodne i flota rzeczna - nierozegrana

(KŻ) Żaglowce - nierozegrana

(KPK) Pojazdy wojskowe kołowe -(junior/młodzik/senior), wyróżnienie otrzymali: Mateusz BARTKOWIAK za model Rolls Royce Pattern MK I 1920, Wojciech BĄDKOWSKI za model Dodge WC 54 MP, Piotr WIŚNIEWSKI za model PAK 40.

(KPG) Pojazdy wojskowe gąsienicowe -(junior/młodzik/senior), wyróżnienie otrzymali: Adrian SYROCKI (młodzik) za model T 70, Wiktor PROKOP (junior) za model PzInż 10 TP, Piotr TARGOŃSKI za model 7 TP, Marcin DĄBROWSKI za model M 24 CHAFFEE, Michał RAFALSKI T 70 M.

(KPC) Pojazdy cywilne - (junior/młodzik/senior), wyróżnienie otrzymali: Marcin TARGOŃSKI (młodzik)za model Tarpan HONKER Straż Pożarna, Alicja BOGUSZ (młodzik) za model Radiowóz, Anna BOGUSZ (młodzik) za model Radiowóz, Damian TARNOWSKI za model Polonez Karawan, Adam SPLISZEWSKI za model Walec Drogowy DU 48 B.

(KB) Budowle - (junior/młodzik/senior), wyróżnienie otrzymali: Urszula JAŚNIKOWSKA (młodzik) za model BISKUPIN, Wojciech GŁOMB (młodzik) za model Latarnia Morska w Rozewiu, Adrian SYROCKI ( młodzik) za model Latarnia USTKA, Wiktor PROKOP (junior) za model Zamek OJCÓW, Joanna WANTOWSKA ( junior) za model Zamek Chęciny, Paweł MISTEWICZ za model Kolegiata w Stuttgarcie, Piotr TARGOŃSKI za model Rotunda Św. Prokopa w Strzelnie.

(Kpsz) Pojazdy szynowe - (junior/młodzik/senior), wyróżnienie otrzymali: Anna BOGUSZ ( młodzik) za model Ciuchcia z wagonem, Jerzy BOGUSZ (młodzik) za model Ciuchcia z wagonem, Alicja BOGUSZ ( młodzik) za model TkT 48 z węglarką, Joanna WANTOWSKA (junior) za model Geshutzwagen, Wiktor PROKOP (junior) za model Drezyna TATRA, Andrzej KAMIŃSKI za model lokomotywa spalinowa ST 44 GAGARIN, Mirosław KOGUT za model Parowóz wąskotorowy CN 2T, Marcin Dąbrowski za model Parowóz Wąskotorowy CN 2T, Piotr TRZCIŃSKI za model Lokomotywa Elektryczna ET 22.

(KPKiF) pojazdy kosmiczne i fantazyjne -(junior/młodzik/senior), wyróżnienie otrzymali: Tomasz GŁOMB (młodzik) za model Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, Piotr JANOWICZ (młodzik) za model rakieta pocztowa PR-03, Krzysztof WIELEBA (junior) za model Sandcrawler Jawów, Piotr PROKOP za model Saturn 5B.

(KD) Dioramy - (junior/młodzik/senior), wyróżnienie otrzymali: Leszek CHABROWSKI za model armata ppanc. PAK 40, Wiesław KOCHANEK za model Galatea.

(KF) Figurki - (junior/młodzik/senior), wyróżnienie otrzymali:jakub ANTCZAK (młodzik) za modelCharmeleon, Magdalena KOŁPA (młodzik) za model papużki, Jerzy BOGUSZ (młodzik) za model Smok, Jolanta WANTOWSKA (junior) za model Jurand, Sebastian SZUR (junior) za model Grupa wsparcia, Michał SZAFORZ za model Obelix.

(WTF) wszystko inne co nas mile zaskoczy - (junior/młodzik/senior), wyróżnienie otrzymali: Adrian SYROCKI (młodzik) za model Rheintochter 3, Natalia KRUCZKOWSKA (junior) za model Papierowy zwierzyniec Afryka, Marcin ZAGOZDA za model granat RG-42, Damian TARNOWSKI za model śmietnik osiedlowy.

MODELE PLASTIKOWE

(Pkk) kolekcje modeli – (kategoria łączona), wyróżnienie otrzymali: Jacek MIŚKIEWICZ za modele kolekcja MIG 15, Maciej ŚLADOWSKI za modele Ubootwaffe, i Maciej SZUFLER za modele Tankietki.

(PS0m) samoloty do 1921 skala 1/72 i mniejsze - (kategoria łączona), wyróżnienie otrzymali: Maciej ŚLADOWSKI za model Fokker Dr I Red baron, Vlastimil LUKAS za model Albatros D V i Marcin Wawrzynkowski za model Nieuport Macchi M9

(PS0d) samoloty do 1921 skala 1/48 - (kategoria łączona), niewystarczająca ilość do rozegrania klasy.

(PS1m) samoloty śmigłowe skala 1/72 i mniejsze - (junior/młodzik/senior), wyróżnienie otrzymali: młodzicy Magdalena KOŁPA za model baby 2b, Sylwester JAWORSKI za model P51 Mustang, Marcin BENASIEWICZ za model Bf-109 , juniorzy Jakub KOŁPA za model spitfire PR 19, Joanna WANTOWSKA za Gloster Gladiator, Michał MAREK za model P47 Thunderbold, Marcin STRĘBSKI za model PZL P8/2, Maciej Śladowski za model Morane Ms 406, Ales PAWLAS za model P40K

(PS1s) samoloty śmigłowe skala 1/48 - (junior/młodzik/senior), wyróżnienie otrzymali: Krzysztof Krajewski za model Spitfire MK Vb, Marek Świderski za model Lockhed P-38/F5, Grzegorz mądry za model PBY 5 Catalina, Aleś Pavlas za modela via C-2.

(PS1d) samoloty śmigłowe skala 1/32 i 1/24 - (junior/młodzik/senior), wyróżnienie otrzymali: Tymon GOŁASZ za model Spitfire Mk II, DOMAŃSKI Artur za model Hawker Typhoon Mk.Ib, Sławomir GROCHMALSKI za model Mitsubishi A6M5,

(PS2m) samoloty odrzutowe skala 1/72 i mniejsze - (junior/młodzik/senior), wyróżnienie otrzymali: Izabela Tomiczak za model Tornado ECR, Jakub Łabędzki za model Mirage 2000D, Krzysztof Krajewski za model F14B Tomcat, Oliwia Chmielewska za model Mirage 2000C, Kinaga Gałązka za model F16 A, Maciej Śladowski za model Mirage 2000C, Aleś Pavlas za model MIG 15, Arkadjusz Walerowicz za model LIM 2.

(PS2s) samoloty odrzutowe skala 1/48 - (junior/młodzik/senior), wyróżnienie otrzymali: junior Dawid BEHNKE za model F16, Wojciech SOKOŁOWSKI za model SB LIM-2A i Grzegorz MĄDRY za model F14D

(PS2d) samoloty odrzutowe skala 1/32 i 1/24 - (junior/młodzik/senior), nierozegrana.

(PŚ) śmigłowce wszystkie skale - (junior/młodzik/senior), wyróżnienie otrzymali: Sławomi WASZKOWSKI za model PKZ-2, Krzysztof BYTNIEWSKI za model Mi 24D i Wiktor MUSIK za model AH 64 Apache, Grzegorz Mądry za model EC 135 LPR, Roman Liżiński za model Mi 17 AE.

(PSC) samoloty cywilne wszystkie skale - (kategoria łączona), wyróżnienie otrzymali: Ales PAVLAS za model Zlin 50L, Kaja SZCZYGIELSKA za model Zlin 142M i Jakub KOŁPA za model Boening 767

(PG1) pojazdy wojskowe gąsienicowe skala 1/72 - (junior/młodzik/senior), wyróżnienie otrzymali: młodzik Maksymilian KUIŃSKI za model tank M5, junior Wiktor PROKOP za model Flakpanzer, Piotr MOSTOWIAK za model FT17 TRUP, Marcin DĄBROWSKI za model T34/85, Maciej POMIANOWSKI za model Mk A Whippet

(PG2) pojazdy wojskowe gąsienicowe skala 1/35, 1/48 i większe - (junior/młodzik/senior), wyróżnienie otrzymali: Jakub Andczak za model Merkawa, Szymon KIELAK za model Pz. V Panther, Krzysztof PLISZKA za model Leopard I, Krzysztof WIELEBA za model Pz.Kpfw II aus F., Jakub KRAWCZYK za model T-34/85, Dariusz MIERZOWIEC za model Ardelt Waffentrager, Zenon ZBORAŁA za ACS Mazur, Jędrzej KORBAL Za model 7TP Przeciwlotniczy.

(PK1) pojazdy wojskowe kołowe skala 1/72 - (junior/młodzik/senior), wyróżnienie otrzymali: Kornel PAŁASZEWSKI za model Bedford, Jacek MISKIEWICZ za model Opel Blitz, Andrzej LIS-KUJAWSKI za model Diamond P972, Krzysztof PLISZKA za model Fiat Ambulans, Adrian SYROCKI za model Chewrolet C15A, Karolina BANAŚ za model Fiat 621L, Piotr LIPIEC za model Fiat 508 Furgon,

(PK2) pojazdy wojskowe kołowe skala 1/35, 1/48 i większe - (junior/młodzik/senior), wyróżnienie otrzymali: Krzysztof KRAJEWSKI za model M3 Scoutcar, , Rafał DALEWSKI za model BMW R75, Jacek MIŚKIEWICZ za model S.A.S Jeep, Remi KAMIŃSKI za model Zis 5

(PA) Artyleria i urządzenia wojskowe bez własnego napędu wszystkie skale - (kategoria łączona), wyróżnienie otrzymali: Jakub KOŁPA za model Pak 43, Krzysztof PLISZKA za model Flak 8,8 cm, Maciej ŚLADOWSKI za model Prawosławna z Westerplatte, Zenon ZBORAŁA za model Haubica 152 mm.

(PsamO) Cywilne samochody osobowe - (kategoria łączona), wyróżnienie otrzymali: Kacper KRĘCICHWOST za model Volkswagen T2, Adrian SYROCKI Shelby GT 500, Marek LITAROWICZ za model mercedes 560 SEC, Damian TARNOWSKI za model Goliath GD 750.

(PsamC) Cywilne samochody ciężarowe i pojazdy techniczne - (kategoria łączona), wyróżnienie otrzymali: Kamil SZAMAŁEK za model Scania 1641, Arkadiusz WALEROWICZ za model Fiat 621LDamian TARNOWSKI za model autobus TM6-C2

(PM) motocykle - (kategoria łączona), kategoria nierozegrana

(PD) dioramy - (junior/młodzik/senior), wyróżnienie otrzymali: Wiktor GRABIŃSKI za model Gdzieś we Francji, Mateusz NOWAKOWSKI za model Obrona wzgórza, Kacper BLOMA za model D-day, Krzysztof WIELEBA za IS 2, Maciej ŚLADOWSKI za model Wrzesień, Piotr MOSTOWIAK za model Zaolzie, Andrzej SCHULTZ Dolce Vita.

(PSTm) Statki i okręty w skali <1/350 - (kategoria łączona), wyróżnienie otrzymali: Krzysztof WIELEBA za model Bismarck, Krzysztof JOSZCZYK za model Vosper MTB, Szymon KIELAK za model Vosper Motor Torpedo, Marcel DĄBROWSKI za model ORP Burza, Maciej SLADOWSKI za model Graf Spee, Mirosław OSTROWSKI za model HMS Spiraea,

(PSTd) statki i okręty w skali >1/351 - (kategoria łączona), wyróżnienie otrzymali: Szymon GRUŻLEWSKI za model Bismarck, Mirosław OSTROWSKI za model USS NOA, Sebastian KRAKOWIAK za model Pancernik Bismarck,

(PSz) pojazdy szynowe - (kategoria łączona), wyróżnienie otrzymali: Krzysztof WIELEBA za model Big Boy, Damian TARNOWSKI za model Lokomotywa BR02, Marcin WAWRZYNKOWSKI za model Drezyna Tatra T18

(PMin) Modele inne - (kategoria łączona), wyróżnienie otrzymali: Damian TARNOWSKIi za model Z wizytą wśród wiernych, Marcin GRYCKIEWICZ za model Stacja Kosmiczna, KURIATA Piotr za model Chimera.

(F) figurki - (kategoria łączona), wyróżnienie otrzymali: Michał STACHOWICZ za model Kapelan Serafikus, Milena KUIŃSKA za model Leśny Dziadek, Małgorzata KUIŃSKA za model Leśny Elf, Maciej ŚLADOWSKI za model Pola Grunwaldu,

(P) popiersia – nierozegrana

(FR) freestyle - (kategoria łączona), wyróżnienie otrzymali: Maciej LEWAN za model Szkuner AMERICA, Edward HALCZYN za model żaglowiec SANTISIMA TRINIDAT, Marek WIERZCHOWSKI za model Dromader

W rywalizacji wystawowej „Pacyfik w ogniu” wyróżnienia otrzymali :

Pietrzykowski Wojciech za Kawasaki KI 61 Hien

Dąbrowski Marcin za N1K2-J Shiden-kai

Rafalski Michał za Type 2 Ka-Mi

Szefner Mariusz za Japoński niszczyciel Hatsushimo

Wiśniewski Piotr za Ki-84 Hayate

Rutkowski Adam za USS "HORNET"

Stempowski Piotr za Tender lotniczy - Akitsushima

Kozłowski Radosław za Ciężki krążownik Suzuya

Szkwarek Tomasz za HMS Repulse

Kutyła Michał za Type 97 Chi-ha

Targoński Piotr za Curtiss P-40E

Cholewa Jerzy za Chi Ha oraz IJN NISSHIN

Kokoszka Bartosz za Mitsubishi A6M3 ZERO

Sznajdrowski Stanisław za A6M2-N Rufe

W wyniku upoważnienia udzielonego przez fundatorów nagród   zdecydowano o przydzieleniu następujących nagród specjalnych ufundowanych przez indywidualnych Sponsorów, i tak poszczególne nagrody przypadły :

  • Puchar i nagrodę specjalną Marszałka województwa zachodniopomorskiego za najlepszy model   został przyznany dla Grzegorz Mądry za model Albatros D V
  • Puchar Specjalny Grand Prix PUBLICZNOŚCI został przyznany dla Szaforz Michał za model Obelix
  • Puchar Naczelnika Urzędu Celnego w Szczecinie za najlepszy model w polskich barwach otrzymuje Kołpa Jakub za model PZL P11c
  • Wyróżnienie Naczelnika Urzędu Celnego w Szczecinie otrzymują: Drożak Kazimierz za model T-72, Prokop Wiktor za model Pzinż 10TP
  • Nagroda Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie dla seniora przyznana została dla Liziński Roman za model Mi 17, oraz nagroda dla młodego modelarza przypadła dla Kamiński Andrzej za model Lokomotywy ST- 44
  • Puchar Specjalny za NAJLEPIEJ WYKONANY MODEL PLASTIKOWY zdaniem SPM SZCZECIN został przyznany dla Andrzej Lis-Kujawski za model Bulldog
  • Puchar Specjalny za NAJLEPIEJ WYKONANY MODEL KARTONOWY zdaniem SPM SZCZECIN został przyznany dla Bartkowiak Mateusz za model Rolls Royce
  • Puchar Specjalny za NAJLEPIEJ WYKONANY MODEL zdaniem firmy MASTER, nagrodę przyznaną przez właściciela firmy MASTER ze SZCZECINA otrzymał Artur Domański za model Corsair
  • Puchar specjalny dla najmłodszego uczestnika festiwalu, nagrodę specjalną od firmy MIRAGE HOBBY otrzymała Oliwia Bloma
  • Puchar specjalny za najlepiej wykonany model firmy Mirage Hobby, nagrodę specjalną od firmy MIRAGE HOBBY otrzymał Kołpa Jakub za model PZL P11c
  • Nagrodę - Puchar „Pod but" za najlepszy model konkursu według Koszalińskiego Plutonu Modelarskiego, decyzją fundatorów otrzymał Pavlas Aleś za model Avia
  • Nagrodę Specjalną Inowrocławskiego Stowarzyszenia Modelarzy Redukcyjnych, decyzją fundatora otrzymał Bądkowski Wojciech za model Wylis Jeep,
  • WLKP Poznańska Kartonowa Pyra ufundowała dwa wyróżnienia specjalne które otrzymali:Radek Kozłowski za IJN Suzuya i Michał Rafalski za Type 2 Ka Mi.
  • Nagrodę Specjalną "Za wprowadzenie sklepowego w podziw" od właściciela sklepu HOBBY
    z Inowrocławia, decyzją fundatora otrzymał Targoński Piotr za model ORP Jaskółka
  • Nagrodę specjalną ufundowaną przez Robert Benasiewicz "Drzewa i krzewy na dioramy i makiety" decyzją fundatora otrzymał Mostowiak Piotr za model Zaolzie
  • Puchar Combatanta Model klub „Combat” z Chełmży otrzymał Pikora Mateusz za model ORP Piorun.
  • Puchar Stowarzyszenia Historyczno Poszukiwawczego Denar z Elbląga otrzymał Sokołowski Wojciech za model ORP Hel.
  • Nagrodęa specjalną Trójmiejskiego Pikniku Modelarskiego otrzymał Kamiński Andrzej za model Lokomotywy ST-44
  • Nagroda od firmy ModelMaker przypadła dla Tomiczak Izabela za model Tornado.

 


Pozdrowienia ekipa SPM-U.

 

WARSZTATY DLA MŁODZIEŻY

Wraz z Muzeum Techniki i komunikacji w Szczecinie rozpoczęliśmy funkcjonowanie programu zajęć modelarskich dla młodzieży z gimnazjum nr 6 w Szczecinie. Pierwsze zajęcia odbyły się 10 kwietnia 2015. Zaczęliśmy je prezentacją niektórych naszych modeli i cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Uczniowie  z przejęciem oglądali  modele wykonane przez naszych modelarzy. Dał się zauważyć w nie jednym oku błysk i znak że chyba niektórzy połknęli bakcyla. PAPRYKARZ niedługo już i będzie to doskonała okazja aby zaprezentować  efekty  swoich pierwszych kroków modelarskich.

Program ma na celu aktywizację modelarską młodzieży i będzie realizowany w ciągu tego jak i następnych lat szkolnych.

 

artykuł

Medale Mistrzostw Polski dla reprentacji SPMu


 W dniach 22-24 marca w Toruniu odbyły się  XVIII MISTRZOSTWA POLSKI REDUKCYJNYCH MODELI LOTNICZYCH Klas F4 i 1A, B, C, D i Ś organizowane przez Toruński klub medaliciModelarski "Hercules". Impreza ma charakter cykliczny i rozgrywana jest przy wsparciu lokalnych władz tj. Wydział Sportu i Turystyki Urzędu Miasta w Toruniu. Nasza skromna delegacja w składzie Robert "TEMPLESS" Gadkowski, Przemek R. i Jacek "JAXAN" zdobyła drużynowo puchar oraz 3 miejsce w klasyfikacji drużynowej. Ponadto nasi reprezentanci przywieźli z Torunia medale indywidualne tj.

  • Samoloty 1/48 -  2 Jacek "JAXAN" Andrzejewski oraz 3 miejsce Robert "TEMPLESS" Gadkowski
  • Samoloty 1/72 -  3 miejsce Przemek Ruciński
  • Dioramy - 1 miejsce  Przemek Ruciński

W klasie Samolotów w skali 1/72 - 2 miejsce zdobył zaprzyjaźniony z nami kolega "Mikołaj z Gorzowa"

>>>>>Zapraszamy do galerii<<<<<

Szczecińscy modelarze w "ZAWSZE PO 18:00"


BeztytuuGrupa Szczecinskego Paprykarza Modelarskiego w ostatnim czasie działa bardzo prężnie na terenie Szczecina i okolic, był Festiwal, są regularne spotkania oraz wyjazdy na imprezy modelarskie w Polsce. Naszym kolejnym krokiem jest pozyskiwanie w nasze szeregi co raz większej ilości modelarzy którzy czynnie wezmą udział w życiu naszej grupy. W tym celu staramy się promować nasze środowisko w mediach ,delegacja SPMu została zaproszona do naszej regionalnej TVP SZCZECIN aby porozmawiać na temat naszego pięknego hobby w programie "ZAWSZE PO 18:00". Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej, oglądamy od od 1:16 min do 5 min, 33,40 do 37, od 55,16 do końca. 

  >>>>>ZAWSZE PO 18:00 rozmowa na temat modelarstwa VIDEO <<<<<